این مواد غذایی را با داروها نخورید! | تغذیه سالم

بعضی مواد غذایی با داروا تداخل دارن حتی غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات هم با بعضی از داروها می تونن فعل و انغعالات ناخواسته و شاید خطرناک بسازن.

در واقع بعضی از مواد خوراکی می تونن روی تاثیر داروها اثر بذارن. مشورت با دکتر در این مورد و خوندن بروشور داروها رو نباید از یاد برد.

اینجا به بعضی از عادی ترین تداخلات دارو و غذا اشاره می شه.

 گریپ فروت
گریپ فروت برخلاف بقیه مرکبات شامل ترکیبی به نام فورانوکومارینه که تغییراتی رو در بعضی داروها ایجاد کرده و از راه های جور واجور با بعضی داروها تداخل داره. گریپ فروت دلیل افزایش جذب داروهای استاتین (سیمواستاتین، لووستاتین و …) می شه. این داروها جهت کاهش کلسترول خون تجویز می شن.
هم اینکه گریپ فروت و آب گریپ فروت می تونه با بعضی از داروهای فشار خون و حتی داروهای بدون نسخه تداخل داشته باشه. آب گریپ فروت رو با بعضی از داروهای کاهنده فشار خون مصرف نکنین چون می تونه سطح این داروها رو در بدن شما بالا ببره و مشکلات جانبی بیشتری بسازه.
افزایش اندازه استاتین خون دلیل بروز عوارضی مانند درد عضلانی، افزایش آنزیمای کبدی و مشکلات کبدی می شه. به خاطر همین پیشنهاد می شه که در صورت مصرف داروهای استاتین از مصرف گریپ فروت دوری شه.
 
هم اینکه گریپ فروت دلیل متابولیسم عجیب داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، کنترل کننده های فشارخون، جایگزینای هورمون تیروئید و بلوکه کننده های اسید معده شده و می تونه منتهی به کاهش یا افزایش اندازه دارو در خون شه. پس پیشنهاد می شه در صورت مصرف این داروها از مصرف گریپ فروت دوری شه یا مصرف اون کم بشه.
 سبزیجات برگ سبز
داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین فاکتورهای انعقادی وابسته به ویتامین K رو کنترل می کنن. مصرف مقادیر زیاد سبزیجات برگ سبز به دلیل داشتن ویتامین K می تونه دلیل کاهش تاثیر این داروها جهت جلوگیری از لخته شدن خون شه. به خصوص وقتی که دریافت سبزیجات به طور قابل توجه کاهش یا زیاد شه، این مشکل شدید شدن می شه.
پس پیشنهاد می شه که در صورت دریافت داروهای رقیق کننده خون، سبزیجات برگ سبز در مقادیر ثابت دریافت شده و اندازه مصرف تغییر نکنه.
 جانشینای نمک
بیشتر در جانشینای نمک، سدیم با پتاسیم جانشین می شه. بیماران گرفتار به مشکل قلبی که دیگوکسین دریافت می کنن و آدمایی که مهارکنندهای آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) رو به خاطر درمان پرفشاری خون دریافت می کنن باید در مصرف جایگزینای نمک دقت کنن.
افزایش دریافت پتاسیم دلیل کاهش تاثیر داروی دیگوکسین و در افراد دریافت کننده مهارکنندهای ACE دلیل افزایش قابل توجه پتاسیم در خون می شه.
 فیبر
دیگوکسین به خاطر تقویت عضلات قلب، کاهش ضربان قلب و دفع مایعات اضافی از بدن تجویز می شه. فیبر رژیم غذایی، به خصوص فیبرهای نامحلول مانند سبوس گندم می تونه دلیل کاهش سرعت جذب دیگوکسین و کاهش تاثیر دارو شه. پیشنهاد می شه بیماران دارو رو یه ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از وعده غذایی مصرف کنن.
 غذاهای شامل تیرامین
تیرامین یه جور اسید آمینه س. مقادیر بالای اون در خون می تونه دلیل افزایش فشارخون شه. بعضی داروها مانند مهارکنندهای مونوآمین اکسیداز (MAOIs) که واسه درمان افسردگی استفاده میشن و داروهای مورد استفاده در درمان علائم مریضی پارکینسون دلیل مشکل در تجزیه تیرامین می شن.
شکلات و قرصای ضدافسردگی
هم اینکه خوردن شکلات و کره بادام زمینی با مصرف بعضی داروهای مهارکننده MAO مانند Nardil (phenelzine) or Parnate (tranylcypromine) ) واسه افسردگی می تونه خطرناک باشه.
گوشتای دودی شده و قرصای ضدافسردگی
به محتویات قرصای مصرفی خود توجه کنین. قرصایی با اسمای اکسیداز منوامین یا MAOLS در صورت ترکیب شدن با مواد غذایی غنی از اسید آمینه تیرامین می تونه به طور خطرناکی باعث افزایش فشار خون شه. فهرست غذاهای ممنوع شامل سوسیس، سالمون دودی شده، ترشی کلم برگ و سس سویاست.
پیشنهاد می شه بیماران دریافت کننده داروهای نامبرده از مصرف غذاهای شامل تیرامین مانند شکلات، پنیر کهنه، گوشت دودی، هات داگ و اجناس تخمیر شده سویا دوری کنن.
 لبنیات
کلسیم فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست و پنیر در معده و قسمت فوقانی روده باریک به آنتی بیوتیک وصل شده و با تشکیل یه ترکیب نامحلول مانع جذب بعضی آنتی بیوتیکا مانند تتراسایکلین و سیپروفلوکساسین می شه. به خاطر جلوگیری از بروز این مشکل پیشنهاد می شه آنتی بیوتیکا یه ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از وعده غذایی مصرف شن.
این پیشنهاد در مورد تموم آنتی بیوتیکا کاربرد نداره. مثلا پیشنهاد می شه به خاطر جلوگیری از مشکلات معده مترونیدازول با آب یا شیر مصرف شه.
 

این مواد غذایی رو با داروها نخورین!

 الکل
مصرف الکل همراه با داروها می تونه سطح دارو رو بالا یا پایین ببره.
 مکمل آهن و روی
مکمل آهن و روی با همدیگه تداخل اثر دارن و هر کدوم مانع از جذب دیگری می شن.
 وارفارین و ویتامین E
آدمایی که تحت درمان با وارفارین هستن نباید بیشتر از IU ۸۰۰ از ویتامین E استفاده کنن، چون دلیل افزایش خطر خونریزی می شه و آدمایی که تحت شیمی درمانی می شن نباید از ویتامین E به صورت مکمل استفاده کنن.
 درمان جوش و ویتامین A
آدمایی که آکنه های مقاوم و یا پسوریازیس دارن و از ترکیبات رتینوئیدی مانند آسیترتین ( زوریاتان ) و ایزوترتینوئین ( آکوتان ) استفاده می کنن، باید از مصرف ویتامین A به صورت مکمل ( موجود در مولتی ویتامین‏ها ) و هم اینکه منابع غذایی غنی از ویتامین A ( مانند جگر ) احتیاط کنن چون خطر مسمومیت دارویی هست.
 تداخل لبنیات و آنتی بیوتیک
بعضی آنتی بیوتیکا از جمله سیپرو (Cipro) به کلسیم، آهن و ماده معدنی دیگه در مواد غذایی شامل شیر می چسبد. این مانع از جذب آنتی بیوتیک می شه و در آخر توانایی بدن رو واسه مقابله با عفونتا کم می کنه.
وقتی که واسه شما داروی ضدآکنه یا عفونت تجویز می شه، سوال کنین که دارو جزو گروه تتراسایکلینا یا فلوروکوینولونزFlouroquinolonesه یا خیر؟
در صورت مثبت بودن جواب، از مصرف شیر، ماست و پنیر ۲ ساعت قبل و پس از مصرف دارو دوری کنین. مصرف مولتی ویتامینا همراه با ماده معدنی هم می تونه تاثیر مشابهی داشته باشه. بهتره درباره ساعت مصرف اون با دکتر مشورت کنین.
شکلات و ریتالین
علاوه بر کافئین، شکلات هم شامل ماده محرکی به نام تیوپرومینه. ترکیب شدن این ماده و ریتالین در بدن می تونه منتهی به رفتارای غیرعادی و صرع شه. بهتره به عکس العمل ترکیب شدن این دارو با شکلات توجه کنین. در صورت مشاهده عکس العمل، زمان بین مصرف دارو و مصرف شکلات رو زیاد کنین. هرچه شکلات تلخ تر باشه، اندازه کافئین و تیوبرومین هم بیشتره.
 تداخل آب سیب و داروهای حساسیت
بین مصرف آب سیب، پرتقال و گریپ فروت و داروهای ضدحساسیت (فکسوفنادین) ۴ ساعت فاصله بندازین. این آب میوه ها مانع از کارکرد پپتید می شه که وظیفه حمل دارو رو از معده به جریان خون داره.
پس از مصرف این آب میوه ها هنگام مصرف آنتی بیوتیک هایی چون سیپرو یا لواکوین، داروهای تیروئید به نام سنتروئید یا داروهای آسم و حساسیت دوری کنین.
 تداخل دارچین و وارفارین
مریضایی که وارفارین (یه جور داروی رقیق کننده خون) مصرف می کنن واسه پیش گیری یا درمان لخته شدن خون باید به طور منظم اندازه مصرف ویتامین K خود رو تنظیم کنن.
به این معنا که در مصرف سبزیجات برگای سبز یا کلم بروکلی نباید تغییر به وجود بیاد چون ثبات اندازه ویتامین K در خون نقش مهمی در لخته شدن خون اجرا می کنه. اما خطر دیگه، مصرف همزمان دارچین و وارفارینه. دارچین دارای ترکیبی به نام کومارینه که خون رو رقیق می کنه وممکنه مصرف هم زمان اون با دارو به کبد آسیب برسونه .
 تداخل لیموترش و داروی سرفه
حتما شنیدین که نباید آب گریپ فروت رو با داروهای تجویز شده از جمله استاتین (کم کننده کلسترول) مصرف کرد. لیمو و پرتقال همراه استاتین و داروهای دیگه مانند دکسترومتورفان تداخل بوجود میاره. با راه پیدا کردن دارو در جریان خون خطر بروز آسیب جانبی زیاد میشه.

 
آسیب جانبی دکسترومتورفان هذیون گویی و بی خوابی است. از طرفی مصرف همزمان اون با استاتین ممکنه باعث مشکل در کار عضله شه. تاثیرگذاری این میوه ها می تونه به مدت یه روز یا بیشتر بمونه، پس بهتره این میوه ها رو با این دارو به طور همزمان مصرف نکنین.

.

منبع : webgardha.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *