این مواد غذایی را با هم میل کنید | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

 

 چه نوع مواد غذایی رو با هم مصرف کنیم بهتره ،از نظر متخصصین تغذیه به کار گیری چه نوع مواد غذایی در کنار هم واسه ما مفیدتر و مناسب تره در ادامه لیستی از این نوع غذاها براتون آوردیم

شما خیلی راحت می تونین ارزش تغذیه ای بعضی از مواد غذایی رو با ترکیب اونا با هم بالاتر ببرین. این ترکیب به شما در جذب موثرتر و بیشتر مواد مغذی کمک می کنه.

اینجا 7 زوج غذایی و ترکیب هوشمندانه اونا واسه افزایش بهره مندی از خواص غذایی شون بیشتر معرفی شده:

ماست و موز (پروتئین و پتاسیم): ترکیب پتاسیم موجود در موز با غذاهای شامل پروتئین بالا مانند ماست مخصوصا ماست یونانی، منتهی به ساخت غضله و پر کردن اسیدهای آمینه ای که طی ورزش تخلیه شدن، می شه. هم اینکه مصرف مخلوط موز با ماست کم چرب باعث افزایش اندازه سروتونین در خون و ایجاد خواب راحت در افراد می شه.

هویج و حمص (کربوهیدرات سالم و پروتئین): انتخاب تنقلات سالم واسه میان وعده شامل کربوهیدراتای سالم و پروتئین با کم شدن اندازه گرسنگی و افزایش انرژی کمک میکنه. حمص از خونواده نخود، پر از پروتئینه و ترکیب اون با کربوهیدراتای سالم و پر از فیبر محلول در آب مانند هویج یه میان وعده سالم حساب می شه. گزینه های سالم دیگه عبارتند از ماست و میوه، کره بادام زمینی و سیب، پنیر و کراکر غلات.

آووکادو و سالسا (چربیای سالم و کاروتنوئید): آووکادو یه میوه س. اما واسه اهداف تغذیه ای منبع خوبی از چربی های به درد بخور هم هستش. تحقیقات انجام شده نشون می دهد که مصرف آووکادو باعث می شه به مدت 5 ساعت حس سیری داشته باشین. با اینکه آووکادو پر از چربیه اما کالری زیادی واسه بدن تولید نمی کنه. نصف آووکادو فقط به اندازه یه مشت پر از آجیلای جور واجور، تولید کالری می کنه. سالسا این وسط می تونه طعم لازم شما رو تامین کنه. سالسا پر از کاروتنوئید؛ رنگ دانه های گیاهی واسه مقابله با بیماریایی مانند سرطان و بیماریای قلبی است.

تخم مرغ و پنیر (ویتامین دی و کلسیم): بدن شما واسه جذب کلسیم و تقویت استخوانا نیاز به ویتامین دی داره. زرده تخم مرغ یکی از غنی ترین مواد شامل ویتامین دیه. این وسط کلم بروکلی پر از کلسیم است و ترکیب این سبزی با پنیر و تخم مرغ بهترین راه واسه جذب ویتامین دی و کلسیم در بدنه.

سبزیجات برگ سبز و روغن زیتون (ویتامین کا و چربیای خوب): ویتامین کا محافظ استخوانا و واسه لخته شدن خون لازمه طوری که فقر این ویتامین باعث خونریزی زیادتر از اندازه می شه. اما از اونجا که این ویتامین محلول در چربیه، بدن شما قادر به جذب اون بدون مصرف بعضی از چربیا نیس. به خاطر همین شما باید همیشه ترکیبی از چربیای سالم مانند گردو، بادامف بادام زمینی، روغن زیتون رو با سبزیای برگ سبز که غنی از ویتامین کا هستن در نظر بگیرین.

توت فرنگی و اسفناج (ویتامین ث و آهن): کمبودهای تغذیه ای شایع ترین دلیل کم خونی فقر آهن در آمریکا س. این نوع کم خونی باعث بروز خستگی، ضعف عضلانی، و حتی ریزش مو می شه. پس مخصوصا واسه زنان باردار مهمه که آهن رو از راه مواد غذایی جذب کنن. یکی از بهترین راه ها واسه جذب آهن، مصرف اون با غذاهای پر از ویتامین ثه. مصرف غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج با توت فرنگی و مرکبات خوبه. ترکیبات مشابه دیگه عبارتند از: کلم بروکلی با فلفل، نخود با گوجه فرنگی، غلات غنی شده با آهن همراه با آب پرتقال.

زرد آلوی خشک و بادام (بتاکاروتن یا ویتامین آ هم اینکه چربی): از کرمای ضد چروک و ضد پیری بیخیال شین. بتاکاروتن که واسه جذب شدن نیاز به چربی داشته و تبدیل به ویتامین آ در بدن شما می شه، به درخشندگی پوست کمک می کنه. ویتامین آ هم اینکه سیستم ایمنی بدن و ساخت سلولی رو هم تقویت می کنه. این ویتامین واسه جذب شدن نیاز به چربی داره. منابع خوب بتاکاروتن عبارتند از هویج، زردآلو، طالبی، سیب زمینی شیرین، کلم پیچ و اسفناج. منابع خوب چربی عبارتند از: مغزا از جمله گردو، بادام، بادام زمینی، روغنا از جمله روغن زیتون، بادام کانولا، بذر کتون، کنجد و آووکادو.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *