این مواد غذایی را برای صبحانه نخورید | تغذیه سالم

آکایران :سایت سلامت نیوز: اگه می خواین یه صبحونه سالم بخورین و در عین حال چاق نشید از مواد غذایی چرب و شیرین و فرآوری شده دوری کنین. اگه می خواین تغذیه سالمی داشته باشین و یا لاغر شید باید از صبحونه سالم شروع کنین. چون این وعده غذایی از اهمیت بالایی برخورداره؛ اما با این حال بیشتر افراد یا اهمیتی به اون نمی دن و یا اینکه از اون ور بام افتاده و مواد غذایی سنگین و پرکالری مصرف می کنن. اگه می خواین یه صبحونه سالم بخورین و در عین حال چاق نشید از این مواد غذایی دوری کنین.

این مواد غذایی رو واسه صبحونه نخورین

غلات صبحونه ی شیرین
بنا : به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، خیلی از مردم میل زیادی به خوردن غلات صبحونه آماده دارن. این غلات بسیار خوشمزه هستن اما در عین حال پر از قند بوده و ارزش غذایی بالایی ندارن. به خاطر همین حدود یک تا دو ساعت بعد از خوردنشون احساس گرسنگی می کنین. این غلات پر از کربوهیدراتا هستن که اندازه قند خون رو به سرعت بالا برده و با همون سرعت پایین میارن.
بیسکوییت
بیشتر بیسکوییتای مخصوص صبحونه که بعضی از افراد واسه صبحونه مصرف می کنن بسیار شیرین و در عین حال بدون پروتئین و فیبرهای کافی هستن. اگه می خواین تغذیه سالمی داشته باشین دور مثل این خوراکیا رو خط قرمز بکشین.
آب میوه ها
حواستون باشه که در مورد آب میوه های تازه صحبت نمی کنیم بلکه منظورمون آب میوه های صنعتیه؛ چون پر از قند هستن و این قند به سرعت جذب بدن می شه. این آب میوه ها مغذی نیستن و پیشنهاد نمی شن. یادتون باشه که مصرف آب میوه به تنهایی کافی نیس. باید پروتئین، فیبرها و کلسیم هم در برنامه غذایی تون داشته باشین تا صبحونه کاملی میل کرده باشین.
یکی از بدترین انتخابایی که می تونین واسه صبحونه داشته باشین گوشتای فراوری شده مانند سوسیس، کالباس، هات داگ و چیزای دیگه ای به جز اینا س
کیک و شکلای جور واجور شیرینی جات
خیلی از افراد مصرف کیک، مافین و هر نوع شیرینی دیگه رو راهی سریع و خوشمزه واسه شروع صبح می دونن. اما واقعیت اینه که انتخاب مناسبی نکردین. درسته که این خوراکیا خوشمزه هستن و مصرف اونا ساده س! اما همینا پر از قند بوده و فیبر و پروتئین و ویتامین ندارن. علاوه بر این اندازه چربی که واسه جفت و جور اونا استفاده می شه زیاده. حتماً میدونید که جذب همزمان اندازه زیادی چربی و قند تناسب اندامتون رو به خطر میندازه.
سوسیس و کالباس و رفقا
یکی از بدترین انتخابایی که می تونین واسه صبحونه داشته باشین گوشتای فراوری شده مانند سوسیس، کالباس، هات داگ و چیزای دیگه ای به جز اینا س. چون این مواد غذایی پر از اسیدهای چرب اشباع شده هستن که دستگاه گوارش رو به زحمت میندازن. یافته های پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشون میده که مصرف منظم سوسیس و کالباس واسه صبحونه خطر بروز بیماریای قلبی رو زیاد می کنن؛ پس گوشتای فراوری شده ممنوع!

شیرین کننده های مصنوعی
درسته که این قندهای مصنوعی کالری کمتری دارن اما با این حال واسه سلامتی خیری ندارن. بهتره از قندهای طبیعی مانند شکر سرخ، عسل، شربت افرا و چیزای دیگه ای به جز اینا استفاده کنین. کافیه حواستون به اندازه مصرف این قندهای طبیعی باشه و بدون افتادن در دام زیاده روی از طعم و خواص اونا بهره ببرین.
صبحونه رو بدون این دست اون دست کردن بعد از بیدار شدن بخورین. هر چی دیرتر صبحونه بخورین گرسنگی تون بیشتر شده و مطمئنا دیرتر سیر میشین
نون سفید
نونای سفید مصرف زیادی دارن اما اگه می خواین قند خون و وزنتون رو کنترل کنین بهتره از مصرف این نونا دوری کنین. چون اندازه کربوهیدراتای موجود در اونا بالا بوده و قند خون رو به سرعت بالا می برن. بدتر اینکه این نونا به طور موقت سیرتان می کنن و بعد از یه ساعت شما به دنبال ریزه خواری هستین. پیشنهاد می کنیم حتماً از نونای سبوس دار که شامل فیبر و پروتئین هستن استفاده کنین.
مرباهای صنعتی
درسته که مرباها از میوه ها جفت و جور می شن اما مرباهایی صنعتی پر از قند هستن. در مورد شکلاتای صبحونه هم همین طوره. این مواد، پرکالری هستن و اگه به دنبال تناسب اندام هستین نباید زیاد استفاده کنین.
مرباها و شکلات صبحونه و چیزای دیگه ای به جز اینا قند خون رو بالا می برن اما انرژی لازم تا وقت ناهار رو به بدن نمی دن. اگه مربادوست هستین بهتره خودتون در منزل نسبت به جفت و جور اونا دست به کار شین. در این صورت بهتر می تونین اندازه قند اونو کنترل کنین.

حرف آخر اینکه
حرف آخر اینکه صبحونه رو بدون این دست اون دست کردن بعد از بیدار شدن بخورین. هر چی دیرتر صبحونه بخورین گرسنگی تون بیشتر شده و مطمئنا دیرتر سیر میشین. یادتون باشه که یکی از اهداف صبحونه مصرف مواد غذایی به درد بخور دارای پروتئین و فیبر کافیه تا مواد مغذی در طول روز رو جذب کرده باشین. حواستون باشه که احتیاجی به حذف کلی چربیا از وعده صبحونه نیس.
 اگه در هر وعده چربی نگیرین مطمئنا یه ساعت بعد احساس گرسنگی می کنین. در نتیجه میشه گفت که صبحونه کامل می تونه ترکیبی از ماست یونانی صفر درصد، غلات پر از فیبر و میوه های قرمز باشه؛ اما در این نمونه جای چربیای خوب خالی می مونه.
پس بهتره به جای ماست یا پنیر صفر درصد از شکلای جور واجور کم چرب استفاده کنین یا اینکه مقداری گردو یا آجیلای دیگه به صبحونه تون اضافه کنین.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *